Lista_przedmiotow » HISTORIA » Starożytność » Cywilizacja minojska

Cywilizacja minojska


    ocena artykułu: 0 (0 ocen)


         Cywilizacja minojska powstała ok. 3000 lat p.n.e. Od miejsca, w którym się rozwinęła –   wyspy Krety, zwana jest również kreteńską. Pierwsze ślady po tej wysoko rozwiniętej kulturze odnalazł archeolog Arthur Evans dopiero na początku XX wieku. Dzisiaj wiadomo, że wyspa została zaludniona w pierwszej fazie epoki brązu przez plemiona wywodzące się z Azji Mniejszej. Rozkwit nastąpił w latach 1600-1500 p.n.e. - wówczas to budowano pałace oraz tworzono sieć dróg. Około 1450 r. p.n.e. wyspę opanowali Achajowie – greckie plemię przybyłe z północy. Wcześniej jednak miało miejsce katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi, wywołane przez wybuch  wulkanu na wyspie Thera. Wiele budowli, w tym pałac w Knossos, zostało bezpowrotnie zniszczonych. To, co zdołało się uratować, zburzyli ostatecznie ok. 1200 r. p.n.e. Dorowie – greccy wojownicy.

 

 

Mit o Minotaurze

 

         W starożytnej Grecji znane były legendy o tajemniczej cywilizacji kreteńskiej, której  król o imieniu Minos miał doprowadzić do rozkwitu państwa. Najbardziej znany jest mit o Minotaurze -  straszliwym pół człowieku, pół byku. Ponieważ był bardzo niebezpieczny,  wybudowano dla niego labirynt, z którego nie miał szans ucieczki. Mieszkańcy zależnych od króla Minosa terenów musieli dostarczać dziewice składane potworowi w ofierze. Jego obecność doskwierała już wszystkim, dlatego poszukiwano kandydatów do rozprawienia się z nim. Zgłosił się m. in. Tezeusz, który pokonał ostatecznie Minotaura i dzięki pomocy Ariadny – córki króla Minosa – jako pierwszy wydostał się z labiryntu. Sposobem na opuszczenie tej skomplikowanej budowli było przywiązanie jednego końca kłębka nici do progu drzwi – wówczas potoczył się wprost do miejsca noclegu Minotaura. Do wyjścia prowadziła ta sama nić.

 

 

Kultura pałacowa

 

         Na Krecie szczególną rolę pełniły pałace, będące centrami administracyjnymi, gospodarczymi i kulturowymi. W nich mieszkali władcy; poza tym były ośrodkami kultu religijnego oraz pełniły funkcję magazynów żywności (np. zboża i oliwy), wyrobów hodowlanych i rzemieślniczych. Cechą charakterystyczną tych imponujących wielkością budowli była duża ilość korytarzy, komnat i zaułków. Ciekawostką jest fakt, że nie posiadały fortyfikacji, co wskazuje na brak konieczności obrony przed najeźdźcą, a tym samym na dominującą w rejonie rolę Kreteńczyków.

 

         Największy pałac znajdował się w stolicy Krety, Knossos.  Wybudowano go w okresie 2000 – 1570 p.n.e. W nawiązaniu do skomplikowanego układu komnat nazwano go labiryntem z Knossos i pałacem Minosa. Został  odkryty dzięki prowadzonym na tym obszarze badaniom archeologicznym.

 

 

Rozwój rolnictwa, rzemiosła i handlu

 

         Klimat panujący na Krecie stworzył doskonałe warunki dla rozwoju rolnictwa. Mieszkańcy słonecznej wyspy znali m. in. uprawę oliwek i winorośli. Rozwijało się również rzemiosło – wytwarzano naczynia ceramiczne przy użyciu koła garncarskiego, co było wówczas dużym osiągnięciem. Podstawę dobrobytu upatrywać można w eksploatacji złóż mineralnych, które częściowo przeznaczano na eksport. Kreteńczycy podtrzymywali kontakty handlowe z Egiptem i Bliskim Wschodem. Importowali m. in. miedź, cynę i metale szlachetne, a eksportowali skóry, mięso, owoce, drewno, metale, oliwę i wino.

 

 

Osiągnięcia cywilizacyjne Kreteńczyków

 

         Dzięki wynalazkom Kreteńczycy osiągnęli wysoki stopień rozwoju cywilizacyjnego. Wiadomo, że korzystali z wodociągów i kanalizacji, natomiast łazienki stanowiły standard wyposażenia domu. Aby zwiększyć komfort podróżowania, budowali kamienne i szerokie drogi; w wolnym czasie i w święta odwiedzali teatry, gdzie odbywały się ceremonie religijne i występy muzyczne. Pismo, którym się posługiwali, zostało nazwane pismem linearnym A. Niestety, naukowcy nie znaleźli jeszcze sposobu na odczytanie go. Mieszkańcy wyspy znali ponadto moździerz i żarna stosowane przy mieleniu zboża. Ich domy były dość trwałe, ponieważ do budowy wykorzystywali kamień i cegłę. Doskonale czuli się na morzu, co poświadczają przekazy historyczne. Cywilizację minojską nazywa się przez to talassokracją, co oznacza  panowanie na morzu Kreteńczyków, podbijających nowe wyspy i zwalczających piractwo.

 

Komentarze
Zaloguj się lub zarejestruj, aby móc komentować.

Moje Gimnazjum Sp. z o.o. realizuje projekt:
UDA-POIG.08.01.00-22-347/09-00
PT.”Portal egzaminacyjny dla młodzieży gimnazjalnej, przygotowującej się do zdania egzaminu do szkół średnich”
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Dotacje na innowacje – Inwestujemy w waszą przyszłość"